diş

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğimiz, kalite standartlarına uygun olarak tasarlanmış yapısıyla, en ileri teknolojik cihaz ve malzemelerle en ideal ağız ve diş sağlığı hizmetini verebilmek gayretindedir. Dişlerimiz çiğnerken, konuşurken ve gülerken etkin rol oynarlar. Dişlerimizi kaybettiğimizde ise bu işler biraz daha zorlaşır. Ancak şanslıyız ki kayıp dişler çeşitli methodlarla telafi edilebilmektedir. Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları rahatlıkla çözümlenebilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı estetik görünüş için önemli olduğu kadar genel sağlık için de kritik düzeyde önemlidir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı uzman kontrolünde müdahele gerektirir. Birimimiz uygulanan tedavilerin yanı sıra ağız ve diş sağlığını korumak için alınması gereken önlemler konusunda bilinçlendirmekte ve yönlendirmektedir. Ağız ve diş sağlığını korumanın en etkili yolu ağız ve diş temizliğine özen göstermektir.

Ağız – Diş – Çene Cerrahisi

Ağız ve Çene Cerrahisi hizmeti genel olarak ağızda bulunan yumuşak dokuların, (dil, yanak, dudak, tükürük bezleri vb.) dişlerin, çene ve çene ekleminin her türlü rahatsızlığının ve hastalığının teşhisi ve cerrahi tedavilerini kapsamaktadır. Tedavi amaçlı operasyonlar lokal anestezi veya sedasyon anestezisi gibi en uygun anestezi uygulaması seçilerek gerçekleştirilmektedir.

Diş hekimliğinde sıklıkla uygulanan implantların çeneye yerleştirilmesi, implant için gerekli olan kemiğin yetersiz olması sonucu kemik greftleri konulması gibi ileri dental implant cerrahisi uygulamaları da bu bölüm içerisinde yer almaktadır.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizEstetik Diş Hekimliği

Merkezimizde yalnızca ağız, diş sağlık problemlerinin tedavisinde değil, ağız ve diş estetiğinde de çeşitli çözümler sunulmaktadır.

  • Gülüş tasarımı
  • Beyazlatma
  • Laminata venerler

gibi yöntemlerle hastaya yeni bir gülüş sağlamamız mümkündür.

Protetik Diş Tedavisi

Metal Desteksiz Full Porselen Kuronlar

Metal desteksiz kuronlar güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.

Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinesi flaşı vb.) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutucuları çok daha yüksektir.

Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski full porselenlerde yoktur.

Metal Desteksiz Köprüler

Metal desteksiz köprüler güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir.

Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı yüksek dayanıklılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bit görünüm sağlamaktır.

Total – Parsiyel Protezler

Total Protezler

Total protezler eğer ağzınızda hiç diş kalmadıysa yapılabilecek bir uygulamadır. Alt ve üst çenede kalan kemik dokusu üzerinden destek alınarak vakum kuvveti ile ağızda kalabilen, akrilikten üretilen, halk arasında “damak protez” de denilen protezlerdir. Normal şartlarda kullanımı zordur, implant yapılamadığı özel sağlık koşullarının geçerli olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Günümüzde modern diş hekimliğinin bugün geldiği noktada çok fazla kullanımı kalmamıştır. 5 yılda bir yenilemek gerekir. Sağlık açısından total protezlerde porselen diş kullanmak genelde doğru değildir bu nedenle plastik diş kullanılır fakat bunlarda renkleşmelere sebep olabilmektedirler. Bunun içinse protezinizi temizlemek için eczanelerde satılan özel preparatlar ile temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Parsiyel Protez

Parsiyel protez eksik dişler sebebiyle oluşmuş olan boşlukları doldurarak gülüşünüzü tamamlar. Bununla birlikte sadece estetik değil fonksiyonel olarak da kayıp dişler sebebiyle düzgün bir şekilde gerçekleşmeyen çiğneme fonksiyonunu da yerine getirmenize yardımcı olur. Beraberinde konuşmanızda oluşan fonetik problemleri de gidererek kelimeleri daha düzgün bir şekilde telaffuz etmenize yardımcı olur. Diş eksikliği sebebiyle kaybolan doku desteğini de dudak ve yanakları destekler ve bu şekilde yüzde oluşan çökme ve sarkmalar da giderilebilir. Parsiyel protez bir çok diş eksikliği mevcut olduğu durumda çözüm olarak implant ya da sabit köprü protezleri yapılamıyorsa kullanılan takılıp çıkartılabilen bir uygulamadır. Bu protez ağızda kalan dişlere kroşeler yoluyla tutunabileceği gibi dişlere yapılan kuronlarla iç tarafa gizlenen hassas tutucular ile de tutturularak daha estetik bir görüntüye kavuşturulabilirler.