Moda dünyasının duayen isimlerinden Faruk Saraç, birikimlerini artık çocuklara aktaracak. Modacı, “Eğlenceli bir müfredat hazırlıyorum. Ağaç yaşken eğilir ”dedi

2016 yılında meslekteki 35’inci yılını kutlamaya hazırlanan Faruk Saraç’la Sarayburnu’nda açtığı Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun İstanbul Yerleşkesi’nde buluştuk. Modacı, yeni projelerini ve ailesini anlattı.

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu hayırlı olsun…
Teşekkür ederim. Bu benim ikinci okulum. 1999 yılında Faruk Saraç Moda ve Sanat Vakfı’nı kurmuştum. Arkamda kalıcı bir eser bırakmak adına okul kurmaya karar verdim. Şimdilerde ise Sarayburnu’nda İstanbul Yerleşkesi’ni açtık. Artık çocuklardan başlayacağım modaya. Bu kararımı da ilk kez sizinle paylaşıyorum.

Yaş aralığı ne olacak?

9 – 10 yaşındaki çocuklara tasarım kursu vereceğiz. Onlara eğlenceli bir müfredat hazırlatıyorum. Ağaç yaşken eğilir.

Peki çocuklarda uygulama kısmı nasıl olacak?
Usta – çırak ilişkisi başlatıyorum. Uygulamalı eğitim olacak. Çocuklar için bu konuda kendimden fedakarlık yaptım. 34 yıllık markamı okulun içine getirdim.

Artık siz de okulun bünyesinde yer alacaksınız o halde?
Aynen öyle. Çocuklar, beden, kumaş ve servisin nasıl olduğunu görecek. Bire bir uygulama yapmak büyük şans olacak.

Okullarla ilgili hayaliniz var mı?
Elbette. Türkiye’nin ilk tasarım meslek yüksek okuluyuz. İlk moda üniversitesi olmak istiyorum. Avrupa ve dünya çapında tanınmak da hedeflerim arasında.

‘Film senaryosu yazıyorum’

Moda dışında nelerle ilgileniyorsunuz?
2017 yılı için bir film projem var. Şu sıralar onun senaryosunu tamamlamakla ilgileniyorum. Kendi portföyümde yer almasını istiyorum. Finalinde insanlar gözyaşlarını tutamayacak.

Bugüne kadar farklı konseptlerde defilelere imza attınız. Sizi en çok etkileyen hangisi oldu?
Sarı Zeybek defilesi gerçekten çok özeldi. Bana Anıtkabir açıldı. İnsanlara Atatürk’ün siyasi yönü dışında ne kadar şık giyindiğini gösterdim. Hayatta her şey para değil.

‘Sürpriz proje hazırlığındayım’

Modaya adanan bir ömür var… Nereye kadar devam edecek bu çalışma hayatı?

2016 yılına o kadar özel bir koleksiyon hazırlıyorum ki Avrupa’da hatta dünyada büyük ses getirecek. Çok farklı bir koleksiyon olacak. Onun dışında artık hazır giyim yapmayacağım. Bundan sonra ‘Smokin by Faruk Saraç’ adıyla damatlık hazırlayacağım.

Merter 2015 Fashion Week’ten de biraz bahseder misiniz?
41 tane genç geldi karşımıza. Jüride çok değerli arkadaşlarım vardı. Biri Atıl Kutoğlu’ydu. İçlerinden 15 tanesi özellikle müthiş başarılıydı. Yarışmada birinci olan öğrenciye okulumda ücretsiz eğitim vereceğim. Kazanan öğrenci yine okumuzda düzenlenecek Roma gezisine de bizimle ücretsiz katılma hakkı elde edecek.